POZNAŃ ART WEEK 2019, którego trzecia odsłona odbywała się od 31 maja do 9 czerwca, stwarzała mieszkańcom Poznania, zaproszonym gościom i wszystkim zainteresowanym możliwość spotkania z różnymi formami sztuk wizualnych. Jego program składał się z kilkudziesięciu wystaw, spotkań z artystami, warsztatów i koncertów organizowanych na terenie miasta Poznania. W wydarzeniu brało udział ponad 30 uczestników – galerii, centrów sztuki współczesnej, przestrzeni ekspozycyjnych.
CELEBRATION to hasło przewodnie wystawy sztuki współczesnej zorganizowanej z okazji rocznicy 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią. Pierwsza część wystawy otworzyła się 17 maja w Kioto, kolejna odbędzie się w ramach organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – Poznań Art Week, ostatnia w Szczecinie w Trafostacji. Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace ponad 20 artystów z Polski i Japonii. Istotą wszystkich dzieł, które będzie można zobaczyć na wystawach były rezydencje artystów w poszczególnych miejscach, dzięki czemu powstały wyjątkowe realizacje. I tak np. japońska grupa Contact Gonzo znana z performansów nawiązujących do klasycznych i tzw. miejskich sztuk walki wykorzystała przestrzenie poznańskiego, pruskiego Fortu II (Fort Kultury), Masanori Matsuda dla realizacji w Szczecinie odkrywał we współpracy z Gminą Żydowską poznańską Synagogę, natomiast grupa Hyslom zbuduje w byłym Domu Książki w Poznaniu instalację złożoną z 1000 kartonów…
W ramach wydarzenia zaplanowano wystawy odbywające się w różnych miejscach Poznania, spotkania z artystami, wykłady, performance i koncert fortepianowy Shizuki Okumury.
Jednym z istotnych punktów PAW jest Wystawa Końcoworoczna na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. POZNAŃ ART WEEK 2019 jest także sceną dla artystycznych debiutów oraz działań efemerycznych i inicjatyw tymczasowych. Dzięki temu POZNAŃ ART WEEK jest jedynym wydarzeniem artystycznym w stolicy Wielkopolski, które łączy ze sobą we wspólnym programie całe środowisko twórców i animatorów kultury działających na polu sztuk wizualnych… W ramach wydarzenia zaplanowano wystawy odbywające się w różnych miejscach Poznania, spotkania z artystami, wykłady, performance i koncert fortepianowy Shizuki Okumury.
Podczas tej edycji będzie można również obejrzeć jedną z trzech odsłon wystawy Celebration – Polsko-Japońska Wystawa Sztuki Współczesnej, przygotowywanej od dwóch lat z Instytutem Adama Mickiewicza, Kyoto Art Center i Trafostacją w Szczecinie w związku ze 100-leciem relacji dyplomatycznych miedzy naszymi krajami. Zgodnie z zasadą ichi-go ichi-e, która opisuje tradycyjną japońską koncepcję celebrowania niepowtarzalnego charakteru każdego spotkania wierzymy, że zarówno Japończycy, jak i Polacy, doświadczając wzajemnie swoich kultur, mogą odkryć coś nowego o sobie. Włączenie wystawy Celebration w tegoroczny Poznań Art Week jest znakomitą sposobnością do takich nieoczekiwanych odkryć!
Kuratorzy
Paweł Pachciarek, Akiko Kasuya
Koordynacja
Iwona Chrząstowska, Piotr Grzywacz
Identyfikacja wizualna
Grzegorz Myćka
Główny partner i współorganizator
Instytut Adama Mickiewicza
Partnerzy
Kyoto Art Center, Rohm Theatre Kyoto, TRAFO Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Poznania Miasto Poznań Honorowy Patronat Ambasady Japonii w Polsce
Specjalne podziękowania
Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. dr hab. Wojciech Hora, Zakład Japonistyki UAM, Pan Julian Jajor
Honorowy Patronat
Prezydent Miasta Poznania – Miasto Poznań oraz Ambasada Japonii w Polsce
Artyści
Robert Kuśmirowski, Łukasz Surowiec, Maria Loboda, Karolina Breguła, Agnieszka Brzeżańska, Pio Bujak, Yuske Taninaka, Masanori Matsuda, Ryosuke Imamura, Tomohiro Higashikage, Yuriko Sasaoka, Okamoto Mitsuhiro, Hyslom ヒスロム, Ishibashi Yoshimasa, Meiro Koizumi, Makiko Yamamoto, Contact Gonzo, Stachu Szumski, Satoshi Kawata, Daniel Koniusz, Alicja Rogalskal
© Copyright by Poznań Art Week, Fundacja Rarytas 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.