POBIERZ PROGRAM

Poznań Art Week 2017

RETUSZ

Retusz

Poznań Art Week, który zadebiutował na początku czerwca 2017, obrał sobie za idiom „retusz” w kontekście wzmacniania tego co wyblakłe i przywracania dawnej energii. Był to tydzień zaplanowany przez Uniwersytet Artystyczny, Miejskie Galerie UAP wraz z kilkunastoma innymi miejscami sztuki z całego Poznania. Punktem wyjścia dla organizatorów stało się wyretuszowane myślenie o dynamice Poznania – zamiast opustoszałego miasta widzą coraz więcej aktywnych punktów związanych z kulturą, zamiast przestoju zauważają odradzający się twórczy ferment dyskusji, która motywuje do weryfikacji rzeczywistości.

POBIERZ PROGRAM

Inicjatywa Poznań Art Week zrodziła się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, który organizuje jak co roku w pierwszych dniach czerwca Wystawę Końcoworoczną, otwierając dla publiczności pod koniec roku akademickiego dorobek studentów z ponad 140 pracowni uniwersyteckich. Wystawa w tym roku odbywa się właśnie pod hasłem poznańskiego tygodnia sztuki – Poznań Art Week.

Energia powstająca podczas wymiany poglądów w ramach Wystawy Końcoworocznej, artystyczne poruszenie jakie wynika z konfrontacji między studentami a miastem i podsumowanie praktyk dydaktycznych z ostatniego roku, sprawiły, że Poznań Art Week stał się realnym projektem dla całego Poznania.

Galerie i artyści zaproszeni do włączenia się w retusz przez cały pierwszy tydzień czerwca będą działać według swojego planu, ale w świetle nowego spojrzenia. W ramach Poznań Art Week aktywnie będą udzielać się m.in. Galeria Piekary, Galeria EGO, Galeria Miejska Arsenał oraz miejsca, które niedawno weszły na scenę poznańskiej kultury, jak na przykład Miejskie Galerie UAP, Rodríguez Gallery, Assembly Gallery, FWD:, Czytelnia / pracownia Ostrøv, Galeria 9/10 itd.

Na wystawach znajdą się m.in.: prace uznanych polskich artystów takich jak Robert Kuśmirowski, Zbigniew Libera, Krzysztof Wodiczko,

Ryszard Grzyb, Grzegorz Marszałek, Eugeniusz Skorwider, Izabella Gustowska (Galeria Duża Scena UAP, Galeria EGO, Galeria 9/10) prace artystów z całego świata: Hiszpania, Japonia, Tajwan, Wietnam, Korea Południowa, Słowenia, Wielka Brytania, Rosja (Curators’ Lab, R20, Rodríguez Gallery) prace młodych, ale już rozpoznawalnych na polskiej scenie artystycznej twórców, a także prace studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prezentujących swój tegoroczny dorobek powstały w ponad 140 pracowniach UAP w roku akademickim 2016/2017.

Poznań Art Week nie ogranicza swojego zakresu tylko do pokazów sztuki. Będzie to też czas wydarzeń muzycznych zorganizowanych na dziedzińcu UAP oraz w przestrzeni koncertowej LAS na OFF Garbary, gdzie odbędzie się m.in. koncert zespołu Slalom oraz formacji Föllakzoid z Chile. Tydzień sztuki ma być przede wszystkim okresem spotkań i wymiany poglądów, dlatego w programie znalazł się też przegląd portfolio Behance oraz portfolio reviews z udziałem galerzystów i kuratorów. Już podczas pierwszej edycji Poznań Art Week wychodzi poza granice miasta – wspólnie z Robertem Kuśmirowskim zapraszamy w ostatni dzień do miejscowości Owińska, aby doświadczyć działań artystycznych, których celem jest ukazanie procesu zniszczenia zbiorów, przedmiotów i miejsc, depozytów myśli i mądrości osób, a także utraty pewnego dziedzictwa i dokonań ludzkości na przestrzeni lat.

Retusz – Poznań Art Week 2017

OBEJRZYJ FILM

Organizatorzy

Galerie Miejskie UAP

Partnerzy

Kuratorzy

Mateusz Bieczyński, Katarzyna Kucharska, Maciej Kurak

Koordynacja

Biuro promocji UAP: Aleksandra Gaj, Piotr Grzywacz, Agnieszka Krupa, Katarzyna Kucharska, Agnieszka Mordarska, Aniela Perszko

Współpraca

Szymon Dolata, Aleksander Gierach, Jan Gierach, Tomasz Jurek, Mateusz Kokot, Tomasz Kochański, Marta Królikowska, Piotr Marzol, Mikołaj Matysiak, Witold Modrzejewski, Mateusz Słociński, Adrian Szwarc, Radosław Włodarski

Zespół techniczny

Witold Idkowski, Ireneusz Kozłowicz, Zbigniew Połatyński, Tomasz Sassek, Remigiusz Tomala, Wojciech Wąsik

Artyści

Marie-Lou Desmeules, John Heart eld, Chris Niedenthal, Artyści nieznani, Łódź Kaliska, Diana Lelonek, Zbigniew Libera, Paweł Łubowski, Gyula Pauer, Max Skorwider, Aleksander Wacławczyk, Filip Wierzbicki-Nowak, Krzysztof Wodiczko, NganWa Ao, Jooyoung Choi, Ilsu Kaya, Jesse Klassen, Grigory Popov, Haruchika Seno, Mirella Bandini, Tomasz Jurek, Karol Kołodziejczyk, Jillian Knipe, Krzysztof Mętel, Witold Modrzejewski, Richard Morgan, Duy Phuong, Michał Tatarkiewicz, Teja Tegelj

Projekt Poznań Art Week 2017 był sfinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania oraz Urzędu Marszałka Województwa Wielkopolskiego.