Poznań Art Week 2025
16 maja – 1 czerwca 2024
Terytoria. Słowo to budzi skojarzenia z granicami, podziałami, napięciami. Sugeruje także istnienie wielu alternatywnych, równoległych obszarów. Wskazuje zatem na alternatywę. Naprowadza także na szereg pytań. Czy terytorium to tylko fizycznie wyznaczona przestrzeń, czy może również obszar znaczeń, idei i wyobrażeń?
Tegoroczna edycja Poznań Art Week 2025 bada te zagadnienia, igra z koncepcją podziałów i ich przekraczania, prowokując do refleksji nad tym, jak sztuka definiuje, rozszerza i negocjuje swoje własne granice. W świecie, w którym spory o terytoria nie cichną, program kulturalny festiwalu proponuje inne spojrzenie: na terytoria znaczeń, odczuwania, bycia. Sztuka nie zna granic, ale czy na pewno ich nie ma? A może posiada ich wiele w obrębie różnych twórczych form ekspresji? Fizyczne, sensualne, znaczeniowe i imaginatywne granice stają się tematem przewodnim wielu prezentowanych w ramach festiwalu wystaw.
O tym, że samo bycie w miejscu lub wobec miejsca, często odległego, wcześniej nie znanego i wymagającego oswojenia festiwalowa publiczność będzie mogła się przekonać odwiedzając wystawę „Uncertain Territories” w Pop Culture Gallery na dziedzińcu Starego Browaru. Prace artystyczne Maess Anand, Barbary Kozłowskiej, Sonii Rammer i Paula McGee na różne sposoby eksplorują niepewne obszary – te dosłowne i metaforyczne.
Również w Starym Browarze zaprezentowany zostanie „Dotleniacz” Joanny Rajkowskiej, projekt, który przypomina o znaczeniu miejsc, które „oddychają sztuką”, a oddech ten silnie przekształca przestrzeń miejską i nasze nastawienie względem niej. „Komfortocen” Bogny Świątkowskiej stawia z kolei kluczowe pytanie o to jak człowiek kształtuje swoje środowisko i na ile przestrzeń wokół niego, po tej interwencji, rzeczywiście staje się przestrzenią komfortu? A wszystko w kolorze obezwładniającego różu.
W galerii na dziedzińcu Starego Browaru zaprezentowana zostanie także wystawa „The Night Tales”, która zabierze nas w podróż po nocnych narracjach Doroty Tarnowskiej, Kamili Kobierzyńskiej, Anny Goebel, Magdy Kleszyńskiej i Maksymiliana Radawskiego, ukazując terytoria snów, niepokoju i tajemnicy.
Metaforyka obrzeży, bycia na marginesie, oddalania się od centrum będzie tematem wystawy „Peryferia” z udziałem m.in. Krzysztofa Balcerowiaka, Radosława Włodarskiego i Rafała Jakubowicza. Różne media, różne postawy twórcze i twórczy dialog – to główne atuty tego projektu.
Podczas kilkunastu dni, od 16 maja do 1 czerwca 2025 roku, festiwalowa publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję do zgłębiania pytania o granice w sztuce i ich przekraczanie. Szeroki program kulturalny, przygotowany we współpracy z poznańskimi instytucjami kultury, obejmie bogaty wachlarz wydarzeń. Widzowie będą mogli uczestniczyć w otwarciach wystaw, inspirujących spotkaniach z artystami, angażujących panelach dyskusyjnych, interdyscyplinarnych seminariach oraz zaskakujących akcjach artystycznych. Co więcej, bezpłatny udział w wielu z tych wydarzeń pozwoli na swobodne odkrywanie i eksplorowanie dynamicznej oraz wielowymiarowej sceny sztuk wizualnych w Poznaniu.
Wraz z partnerami festiwalu zapraszamy do eksploracji terytorium sztuki w jej pełnym spektrum. Wraz z konferencją Impact’25 przygotowaliśmy wystawę z okazji „60-lecia pracowni plakatu Waldemara Świerzego”, a w odległym geograficznie, ale zaprzyjaźnionym Shenzhen, partnerskim miastem Poznania, do 16 czerwca 2025 oglądać można wspaniałą wystawę „Masters of Polish Poster: Wiktor Górka, Waldemar Świerzy, Grzegorz Marszałek”.
Wystawy, spotkania, wykłady, pracownie otwarte – każde z tych wydarzeń poszerza granice naszej percepcji, redefiniuje przestrzeń i otwiera nowe możliwości dialogu.
Gdzie leży Twoje terytorium? Sprawdź to na Poznań Art Week 2025!
Mateusz Bieczyński
kurator Poznań Art Week 2025
Kurator festiwalu
Mateusz M. Bieczyński
Autorzy tekstów
Mateusz M. Bieczyński
Identyfikacja wizualna festiwalu
Piotr Marzol
Projekt strony internetowej
Tomasz Jurek i Piotr Marzol
Organizatorzy
Galerie Miejskie UAP
Partnerzy
© Copyright by Poznań Art Week, Fundacja Rarytas 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.