„Notatki poznańskie” to projekt holenderskiego artysty-fotografika Ruben van Luijk, będący jego impresyjną relacją z miejscem tymczasowego zamieszkania – miastem Poznań. To właśnie czas, jego bieg, w relacji do miejsca wydaje się być punktem odniesienia prezentowanych fotografii. Zdjęcia nie stanowią jednak prostego zapisu miejsc i sytuacji. Są one bowiem silnie naznaczone wybraną przez autora formą ich wywołania. Umieszczone na starym papierze, nabierają samoistnie, poprzez specyficzną materię podłoża, cech intymnego dokumentu – świadectwa emocji obserwatora w kontakcie z ukazanymi lokalizacjami. Ów brak obiektywizmu jest tym, co buduje ich wewnętrzną, jakby dodaną, narrację. Widz uczestniczy dzięki temu w jednostkowym i niepowtarzalnym doświadczeniu wizualnym, w którym współczesne obrazy stają się świadectwem przeszłości; są efemeryczne i „uciekają” przed prostym, kategoryzującym spojrzeniem. Tym samym odwołują się w większym stopniu do pojmowania emocjonalnego, a nie rozumowego tego co na nich przedstawione.
Ulica Głogowska, Poznań
Ruben van Luijk to holenderski artysta wizualny mieszkający obecnie w Polsce. Ma słabość do wszystkiego, co jest przestarzałe – zwłaszcza do metod tworzenia obrazów przy użyciu starych, analogowych kombinacji optyki i chemii. Po rozpoczęciu fotografowania na początku nowego tysiąclecia za pomocą taniego, kupionego z drugiej ręki Pentaxa KM, zaczął używać Agfa Clack, średnioformatowego aparatu z lat pięćdziesiątych. Twórca lubi eksperymentować z fotografią natychmiastową (polaroid) i filmem 8 mm. Pracuje w ciemni, wywołując własne czarno-białe odbitki. Czasami pracuje z jeszcze bardziej archaicznymi technikami, takimi jak drukowanie przy użyciu gumy i kazeiny. Nie wstydzi się nostalgii, ale jednocześnie stara się odtwarzać rzeczywistość na swój własny, całkowicie osobisty sposób, bez rekonstrukcji stylów fotograficznych z przeszłości. Wszystkie jego prace są unikatowe.
Ruben van Luijk miał i / lub ma inne życie jako pisarz (w języku niderlandzkim), wydawca / redaktor, nauczyciel i historyk. (Jeśli w google zobaczysz monografię o historii satanizmu wyskakującą w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska, to: tak, napisał to.)
https://rubenvanluijk.wordpress.com/
Publikacje
Rotterdammers (Leporelloreeks # 1. Rotterdam, Nadorst 2019)
Petit manuel pour se balancer à un arbre (Rotterdam, Nadorst 2013)
Betreden op eigen risico. Rotterdamse slooplocaties in beeld (Maassluis, De Brouwerij 2008/2009)
Fotografowanie Paryża. Paris Photographée. Parijs gefotografeerd. Paris Fotografiert (Utrecht, Kaasschaaf Uitgeverij 2007)
Wystawy grupowe i „duetowe”
Motorfoto / Rotterdammers, Galerie Serruys, Rotterdam, wrzesień – październik 2019
Tableaux du trottoir / Cheerful Porn, Mi Camera, Zeist, styczeń 2017
Kunst onder de honderd, wystawa pop-up, Rotterdam, wrzesień – październik 2016 r
Carte Blanche, Galerie Werklicht, Rotterdam, kwiecień 2015 r
Domgeving / Meer dan de Dom, wystawy pop-up, Utrecht, październik – listopad 2004
Odbyte kursy
druk dichromianu gumy, Atelier Polychrome, Middelburg, październik 2012 r
Projekty w toku
Notatki poznańskie – Migawki Clack Poznań, Polska, wydrukowane na papierze dokumentowym z czasów Paktu Warszawskiego.
Girls Running Nude (tytuł roboczy) – Zdjęcia z nagrań Super8 dziewcząt biegających nago przez naturę
Nature Morte – kazeina i kolorowe wydruki z pozytywnych slajdów dioram natury w wybranych europejskich muzeach