Wystawa z okazji 30-lecia partnerstwa między miastami Poznań i Shenzhen
Czas trwania wystawy: 1.12.2023 – 4.02.2024
Miejsce: Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2, 61-108 Poznań
Organizatorzy: Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, Guan Shanyue Museum w Shenzhen, Festiwal Poznań Art Week, Fringe Festival Shenzhen, Poznańskie Centrum Dziedzictwa
Projekt współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania (Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy z Zagranicą)
#Poznanwspiera
Kuratorzy: Mateusz Bieczyński, Eric Zhu
Artyści biorący udział w wystawie:
1983ASIA (Shenzhen, Chiny)
Agata Kulczyk (Poznan, Polska)
Du Fengsong (Shenzhen, Chiny)
Grzegorz Myćka (Poznan, Polska)
Huang Yang (Shenzhen, Chiny)
Liao Bofeng (Shenzhen, Chiny)
Marcin Markowski (Poznan, Polska)
Piotr Marzol (Poznan, Polska)
Wang Yuefei (Shenzhen, Chiny)
Wojciech Janicki (Poznan, Polska)
Projekt identyfikacji loga współpracy między miastami: Agata Kulczyk
Projekt identyfikacji wystawy: Agata Kulczyk, Marcin Markowski
Aranżacja przestrzenna: Rafał Górczyński
Tekst kuratorski
Wystawa „5+5 – polskie i chińskie projektowanie graficzne” została zorganizowana z okazji 30-lecia partnerstwa między miastami Poznań i Shenzhen. Prezentuje unikalne projekty plakatów wykonane przez twórców pochodzących z obu aglomeracji. Charakteryzują się one bogactwem artystycznych form i stylów, a także stanowią reprezentację różnych koncepcji kulturowych. Wystawa, będąca wynikiem współpracy poznańskich i chińskich środowisk twórczych, pokazuje, że kultura i sztuka mogą być łącznikiem nawet najodleglejszych zakątków świata i stanowić platformę wymiany kulturalnej i wzajemnego uczenia się między krajami.
Aby przedstawić historię, która doprowadziła do przygotowania poznańskiej wystawy w Galerii Śluza, należy się cofnąć do 30 lipca 1993 roku. Wtedy to władze Poznania podpisały z chińskim Shenzhen umowę o partnerstwie między miastami. W 2023 roku obchodzimy 30-lecie tej współpracy. Z tej okazji w ramach festiwalu Poznań Art Week zorganizowano konkurs na graficzną identyfikację obchodów. Laureatką została Agata Kulczyk, która zaproponowała znak nawiązujący do chińskiego pisma i okrągłej rocznicy międzynarodowego porozumienia.
Wystawa „5+5 – polskie i chińskie projektowanie graficzne” jest kolejnym wydarzeniem uświetniającym tę 30-letnią współpracę i wymianę kulturalną. W celu jej organizacji Rektor Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu prof. Wojciech Hora podpisał specjalne porozumienie z Guan Shanyue Museum w Shenzhen. Premiera chińskiej edycji wystawy odbyła się 30 lipca 2023 roku – dokładnie w trzydziestolecie podpisania partnerskiego porozumienia. Od 1 grudnia w przestrzeniach Galerii Śluza zobaczyć można jej drugą, poznańską odsłonę.
W wystawie wzięło udział po 5 projektantów z Poznania i Shenzhen. Z Poznania są to: Agata Kulczyk, Wojciech Janicki, Piotr Marzol, Marcin Markowski, Grzegorz Myćka; z Shenzhen: 1983ASIA, Du Fengsong, Liao Bofeng, Huang Yang, Huang Yuefei. Koncepcję wystawy przygotowała dwójka kuratorów: Mateusz Bieczyński – profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i dyrektor festiwalu Poznań Art Week oraz Eric Zhu – dyrektor Shenzhen Fringe Festival.
Wystawa ma na celu pogłębienie współpracy między artystami i projektantami graficznymi z obu miast. Kuratorzy zorganizowali losowanie wyłaniając 5 par twórców. Pary wymieniały się przez 6 miesięcy refleksjami na tematy związane z twórczością artystyczną oraz międzynarodową wymianą kulturalną. Efektem tej kolaboracji są prezentowane na wystawie plakaty. Oprócz nich w Galerii Śluza zobaczyć można także kilkadziesiąt plakatów kulturalnych (m.in. filmowych, teatralnych, wystawienniczych) stworzonych przez tych samych artystów w przeszłości.
1983ASIA, czyli Yao i Su Su, to dobrze znany w Azji duet projektowy. Dwójka projektantów tworząca zespół należy do The Design Alliance Asia (TDAA) i Shenzhen Culture, Creativity & Design Association (SCCDA). Pod nazwą 1983ASIA kryje się założona przez nich firma brandingowo-projektowa, która ma swoją siedzibę w Shenzhen. Prezentuje ona współczesną perspektywę odkrywania azjatyckiej kultury i sztuki. Tworzy mieszankę estetyki wyróżniającą się na arenie międzynarodowej. Ich prace zdobyły wiele międzynarodowych nagród za wzornictwo i były prezentowane na wystawach i w publikacjach na całym świecie.
Agata Kulczyk jest absolwentką Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ze szczególnym uwzględnieniem grafiki objaśniającej. Bada także zastosowania infografiki w projektach społecznie zaangażowanych. Projektuje identyfikacje wizualne, publikacje i plakaty. Uczestniczy w wystawach o zasięgu krajowym i zagranicznym. Jest współtwórczynią Pracowni Infografiki na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która opiera się na szerokiej współpracy ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. W ramach pracowni, realizuje tematy grupowe oraz projekty studenckie, wpisujące się w wydarzenia artystyczne i kampanie społeczne. Oprócz tego organizuje i prowadzi warsztaty w zakresie infografiki. Od roku akademickiego 2016/2017 pełni funkcję Prodziekany Wydziału Grafiki i Komunikacji wizualnej UAP.
Du Fengsong jest dyrektorem artystycznym DuDo DESIGN i konsultantem Shenzhen Graphic Design Association (SGDA). Urodził się w Xi’an w Chinach. Jego prace znajdują się w zbiorach licznych instytucji artystycznych i muzeów we Francji, Polsce, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Chinach. W 2019 r. pełnił funkcję kuratora wykonawczego wystawy projektowania Guangdong-Hongkong-Makao Greater Bay Area podczas Tygodnia Designu w Shenzhen 2019. Ponadto był jurorem nagrody Golden Panda Tianfu Creative Design Award podczas Tygodnia Kreatywnego Projektowania w Chengdu w latach 2021–2022.
Grzegorz Myćka to artysta urodzony w 1989 roku. Jest wykładowcą Collegium da Vinci w Poznaniu i prowadzi Pracownię Grafiki w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Ponadto jest doktorantem na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Zajmuje się grafiką warsztatową i projektową, ilustracją oraz krótkimi filmami animowanymi. Myćka jest laureatem wielu międzynarodowych i krajowych konkursów z zakresu projektowania plakatu, ilustracji i animacji. Brał także udział w wielu wystawach międzynarodowych. Jest członkiem poznańskiego kolektywu ilustratorów ILU NAS JEST. Jego prace przepełnione są specyficznym, abstrakcyjnym humorem, poczuciem ironii i charakteryzują się minimalnym użyciem koloru.
Huang Yang to grafik i artysta wizualny. W 2000 roku był współzałożycielem studia projektowego „huangyangdesign”. W 2013 roku współtworzył kolektyw artystyczny „seeyoutomorrow”. Jego prace znalazły się w specjalnym wydaniu „Współczesnego Projektowania Graficznego”, które wydawane jest przez wydawnictwo TASCHEN. Pełnił funkcję jurora w konkursie „Graphic Design in China 2013”. W 2021 roku brał udział w Publicznej Wystawie Sztuki OCT-LOFT. W 2021 r. jego prace zaprezentowano na wystawie „S Super Symbol” podczas Tygodnia Designu w Shenzhen. W 2022 roku był współkuratorem i uczestnikiem ONE ART.
Liao Bofeng jest założycielem i dyrektorem LiaoDesign, członkiem Shenzhen Graphic Design Association (SGDA) i gościnnym wykładowcą Shenzhen University (SZU). Urodził się w 1986 roku. Woli używać tradycyjnych, ręcznych technik, aby przekazać świeży, mocny i bezpośredni efekt wizualny. Jego praca została doceniona wieloma nagrodami, w tym jedną Silver Cube i dwoma Bronze Cube Awards przyznanymi przez New York Art Directors Club. Dwukrotnie zdobył Graphite Pencils od brytyjskiego pisma D&AD, a także Tokyo TDC Nomination Award, Asian Most Influential Design Awards (srebrną i brązową), Nagrodę Jury GDC Award, a także nagrody Stowarzyszenia SGDA i SGDA Newcomer Award.
Marcin Markowski to grafik i wykładowca akademicki. Jest absolwentem Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pełni funkcję Kierownika I Pracowni Plakatu na Wydziale Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Tworzy plakaty, publikacje i identyfikacje wizualne. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień w dziedzinie projektowania graficznego. Jego projekty znajdowały się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Plakatu w Wilanowie i innych.
Piotr Marzol to projektant, artysta i asystent w Pracowni Wydawnictw UAP. Specjalizuje się w projektowaniu publikacji, plakatów, ilustracji, identyfikacji wizualnych i interfejsów użytkownika. Jego twórczość skupia się wokół idei i formy, jaką ona przybiera. Prace Marzola były wystawiane i doceniane na licznych wystawach grafiki i sztuki współczesnej w kraju i za granicą. Jest laureatem kilku nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Poznania dla najlepszej książki roku 2018 oraz wyróżnienia na Festiwalu Projektowania Graficznego „Ideografia” w 2017 roku. Był też finalistą Festiwalu Projektowania Graficznego Breda w Holandii w roku 2015
Wang Yuefei jest założycielem Wang Yuefei Design Associates, członkiem Art Design Centre (ADC), Alliance Graphique Internationale (AGI) oraz komitetu akademickiego SGDA. Był również sędzią Beijing Olympic Image Landscape Design, konsultantem Grupy Ekspertów ds. Krajobrazu Igrzysk Azjatyckich w Guangzhou oraz ekspertem Uniwersjady w Shenzhen Image Landscape. Był także jednym z głównych kuratorów wystawy „Graphic Design in China” w Graphic Design Centre (GDC) w 1992 roku i jednym z założycieli Shenzhen Graphic Design Association. Jego prace zdobywały nagrody w konkursach projektowych, m.in. w Paryżu, Warszawie, Nowym Jorku ADC TDC, Tokyo TDC, GDC „Graphic Design in China”.
Wojciech Janicki jest grafikiem i specjalistą w zakresie identyfikacji wizualnej i brandingu. Jako niezależny dyrektor artystyczny bierze udział w projektach komercyjnych obejmujących kreację marki, doradztwo wizerunkowe oraz badania nad innowacyjnymi rozwiązaniami w komunikacji wizualnej. Jest profesorem na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Prowadzi zajęcia z zakresu identyfikacji wizualnej, m.in. zasad projektowania symboli, tworzenia systemów CI, projektowania usług, trendów projektowych i innych zagadnień. Janicki jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w krajowych i międzynarodowych konkursach projektowania graficznego.